Adaptacja poddaszy - Czym ona właściwie jest?

Poddasze do adaptacji jest rozwiązanim, w którym poddasze jest otwartą przestrzenią do dowolnej aranżacji zgodnie z potrzebami właściciela domu. Takie domy są częstą opcją wybieraną przez młodych, którzy w przyszłości planują powiększyć rodzinę. W momencie wprowadzenia się nie potrzebują dodatkowej przestrzeni, lub brakuje im na to środków, więc postanawiają z własnych powodów wstrzymać się z adaptacją poddasza. Mimo to zostawiają sobie furtkę na przyszłość, co zdecydowanie należy do mądrych posunięć, gdyż to dobre zabezpieczenie, gdyby się okazało, że aktualna przestrzeń nie wystarczy na pomieszczenie rodziny lub posiadanych przedmiotów.Niektórzy korzystają też z poddasza jako z dodatkowej przestrzeni dla znajomych, którzy są u nich przejazdem, więc traktują je jak pokój gościnny. To bardzo korzystne rozwiązanie, bo poddasze wymaga ogrzewania tylko wtedy, gdy znajdują się w nim ludzie. Jeżeli aktualnie nie ma nikogo ze znajomych lub bliskich, albo sami nie chcemy aktualnie przebywać na poddaszu, w zimę nie musimy ogrzewać tej przestrzeni.Dobrze wykonane poddasze utrudnia też ucieczkę ciepłego powietrza, dzięki czemu dom nie wychładza się tak szybko.

Różnica między poddaszem do adaptacji a strychem

Strych jest to przestrzeń użytkowa, która znajduje się pod poziomem budynku między najwyższym stropem bądź sklepieniem, a pokryciem dachowym.Przez poddasze nieużytkowe rozumie się takie, które nie jest pomieszczeniem przystosowanym do zamieszkania, a pełni ono funkcję
strychu, pomieszczeń na wiązary kratowe dachu czy przestrzeń wentylacyjną.Przez poddasze użytkowe rozumie się część budynku, która jest położona powyżej najwyższego stropu i zawiera pomieszczenia przystosowane do przebywania w nich ludzi.