Docieplenie budynku - Jak wygląda?

Właściwe ocieplenie domu redukuje koszty energii, a co istotne, zapewnia też optymalny klimat w jego wnętrzu, i to nie tylko zimą. Dobra izolacja pełni ważne funkcje też latem.

Zasadniczym zadaniem ocieplenia domu nowo budowanego czy termomodernizacji starego budynku jest ograniczenie ucieczki ciepła z budynku. To właściwości ocieplenia domu oraz jakość prac wykonawczych decydują o utrzymaniu ciepła w pomieszczeniach i wysokości kosztów ogrzewania. Bardzo ważne jest zastosowanie materiału izolacyjnego wysokiej jakości i odpowiednie grubości. Szacuje się, że przez niewłaściwie zaizolowaną ścianę tracone jest do 40% energii potrzebnej do ogrzania budynku. Skutecznym rozwiązaniem tego problemu jest system ocieplenia domu, np. przy użyciu styropianu. W ten sposób można wyeliminować straty ciepła, tworząc jednocześnie we wnętrzu budynku zdrowy, komfortowy mikroklimat: ciepłe wnętrze w zimie oraz przyjemny chłód w lecie.

Ocieplenie domu - uwaga na mostki termiczne!

Ocieplenie powinno nie tylko podwyższyć izolacyjność cieplną przegród, ale także wyeliminować lub ograniczyć mostki termiczne.

Mostek termiczny to miejsce, w których występuje zwiększona „ucieczka” ciepła na skutek braku izolacji, jej nieciągłości lub złego wykonania. Należy też pamiętać, że im prostsza jest bryła domu, tym łatwiej jest dom ocieplić.

Newralgiczne miejsca budynku, w których jest dużo ryzyko pojawienia się mostków termicznych to:
tarasy, balkony, połączenie ścian domu z podłogą na gruncie; schody zewnętrzne, nadproża, ościeża, parapety; wieńce stropów; ścianka kolankowa, murłata, okno połaciowe, świetlik czy lukarna. Wszystkie te detale mają ogromny wpływ na izolacyjność cieplną całego budynku. Ocieplenie domu termomodernizowanego polega zazwyczaj na wykonaniu dodatkowej warstwy izolacji lub zastąpieniu starej izolacji nową o dużo lepszych parametrach. Ocieplenie powoduje zmniejszenie ucieczki ciepła z budynku, a także podwyższenie temperatury na wewnętrznej powierzchni przegród, co pozytywnie wpływa na komfort użytkowania oraz eliminuje możliwość skraplania się pary wodnej i powstawania pleśni.

Podsumowanie:
Ocieplenie budynku, jest niezwykle istotne, bez tego konstrukcja nie wytrzymała by długo z powodu czynników atmosferycznych, upałów wilgoci oraz takie miejsce nie nadawałoby się do zamieszkania. W czasie prac nad ociepleniem budynku należy zwracać szczególną uwagę na materiały, jakiej są one jakości, z jakiego tworzywa i jak są one wytrzymałe. Z tą wiedzą można być pewnym, że posłużą nam te materiały na lata.